Въпрос: Преди време се запознах с интересно и хубаво момиче. Вече от 5-6 месеца сме заедно, но често се караме. Аз съм човек, който няма мелодраматична представа за любовта, но не обичам разправиите. Питам ви дали конфликтите са част от връзката и ако „да“, както си мисля, че ще потвърдите, колко често партньорите е нормално да влизат в „битка“?

Отговор: Приятелю, във всички сфери на живота има сблъсък на интереси, често противоположни. Интимните отношения не правят изключение. Единият иска да задоволи своя потребност, а другият не му помага, което в очите на първия си изглежда направо пречене. Когато връзката е незряла, конфликтът често се преживява като негативно усещане. Когато обаче става дума за укрепнала, стабилна връзка, това би било положително явление, което не пречи на взаимното зачитане на различията, а помага за профилактиката на отношенията. При връзките, в техния начален етап (след като са преминали първоначалните трепети), е доста трудно справянето с конфликтните ситуации, тъй като повечето от нас не са научени да смятат, че конфликтът е признак на недобронамереност. Често си мислим, че партньорът ни се е променил и то в неизгоден за нас план. Истината обаче е, че по-скоро ние сме променили своето отношение към него. В утрото на една връзка ние приемаме партньора като ангел, какъвто той не е. Не е редно на един по-късен план да го превръщаме в дявол, което пак няма да е истина. Най-правилно е взаимно да изследваме гледните си точки.

Твърди се, че по-често се караме, когато се обичаме, но може и обратното. Ако обаче негативните емоции са повече от положителните, това може да означава, че краят наистина е дошъл. Няма норма за честотата на „битките“, важното е какво научаваме от тези стълкновения. Наблюдавайте усещанията си след „битките“, ако се чувствате пречистен и нов – няма страшно, става дума за вътрешна профилактика. Ако не, жалко, но винаги има възможност за нова връзка. Може би не сте се доверили на когото трябва.

Консултант Татяна Воскресенска