Неделна депресия мъчи и богатите
Въпрос: Едно време не вярвах, че щастието не се купува с пари, защото израснах в дом за деца и юноши. Оттогава са минали 20 години, осъществих целите и амбициите си, имам отлично материално положение и много успешен бизнес. Проблемът е, че вече не виждам смисъла на живота си и се превърнах в неделен депресар. Какво е вашето виждане – къде да търся решение на проблема си?
Отговор: Приятелю, никой не е застрахован от емоционален срив и самота. В материален план ти очевидно си постигнал много повече, отколкото е могло да се предполага, предвид неравния старт, но ето, че се чувстваш празен и не виждаш смисъл от живота си. Загубата на смисъл сполетява доста често именно хората с успешни кариери. Това е тяхната драма, защото привидно са успели, постигат резултати, притежават всичко необходимо, но им липсва най-важното – мотивът, който да ги гони напред по магистралата на живота. Вероятно, защото са осъществили всички свои мечти и амбиции и така са изгубили смисъла. Според психологията много от болестите могат да се обяснят с кризата при „търсенето на смисъла“, а резултатите от това състояние са депресии, агресии или пристрастяване…
Всъщност „волята за смисъла“ е истинското начало на човешкото поведение. За съжаление чрез търсенето му не се постига спокойствие, а по-скоро вътрешно напрежение. И това е добре, защото душевното здраве се крепи именно върху баланса между това, което е постигнато, и това, което предстои да се постига. Състоянието, в което не виждаш смисъл в съществуванието си и когато се чувстваш празен, отегчен и опустошен, се нарича „екзистенциален вакуум“. Много от нас познават „неделната невроза“ или депресията през почивните дни. „Смисълът“ може да се открие по няколко начина. Чрез творческа работа, чрез извършване на добро дело или чрез любовта към някого, което често води до страдание. Ние често се заблуждаваме, че гоненето на удоволствието и избягването на болката трябва да е основната ни цел. А истината е, че смисълът на живота е в ученето, в усвояването на нови способности, в постигането на мъдрост. Неслучайно Яне Сандански е казвал: „Робът се бори за свобода, свободният – за съвършенство!“.
Консултант Татяна ВОСКРЕСЕНСКА
Коментари (0)