Защо сме загубили щастието?

Въпрос: Убедена съм, че в основата на цялата световна история стои фактът, че хората никога не се отказват да преследват щастието, макар никой да не знае що за птица е то. Вие имате ли дефиниция за него?

Отговор: Има една мисъл, че всички щастливи хора си приличат, а всички нещастни са нещастни по своему. Тя добре илюстрира объркването, което цари в психологията, когато трябва да се определи що е психично здраве и благополучие. Щастието обикновено се представя като липса на отрицателни емоции. Дори тестовете, базирани на психологичните модели, страдат от тази липса на положителна основа и също поставят ударението върху липсата на отрицателни фактори. Факт е обаче, че повечето от нашите несъзнателни стратегии в основата си са негативни. И друг път сме споменавали, че емоционалният ум до голяма степен е несъзнателен – връзките в мозъка определено фаворизират емоциите и следователно нашият живот всъщност е несъзнателен. Нека да увеличим своята осъзнатост и да разгледаме „анатомията“ на щастието. Според невролозите то е трудно определим микс от физическо удоволствие, липса на болка, усещане за пълноценност и добро самочувствие. Когато човек открие своя истински партньор, у него нараства концентрацията на невротрансмитера допамин, което дава възможност усещането за добро самочувствие и щастие да стане осезаемо за съзнанието ни.

Жените като цяло са по-ориентирани към тъжното (дясно) полукълбо, а мъжете към щастливото (ляво) полукълбо. Затова не се учудвам, че именно жена задава въпроса за щастието. Добрата новина е, че жените имат по-добър достъп до двете части и използват двете полукълба повече от мъжете. Погледнато от един по-висок философски план, вероятно най-кратко и точно проблемът със щастието е обяснено в Агни Йога – човекът е загубил щастието, защото е забравил за духа си. Помислете върху това!

Консултант Татяна ВОСКРЕСЕНСКА